Daně

O čem je ta optimalizace?

Řekněme si to na rovinu - nejlepší optimalizace daní je dělat všechno správně a platit daně včas.

Zní to možná příliš jednoduše, ale je to tak. Nic takového, jako optimalizace v oblasti daní neexistuje. 

Daně jsou prostě daně. Jsou definovány zákony. Jakýkoli pokus se jim vyhnout znamená riziko překročení hranic toho, co se smí.

Existuje jen několik málo možností, jak si daně zbytečně nezvýšit. Ale většinou jde spíš o správné podnikatelské návyky a moudrá rozhodnutí učiněná předem, než o zpětné řešení něčeho, co se už stalo.

Pozdní placení a chybné přiznávání daní se může ošklivě prodražit. Zákonný úrok z prodlení je totiž vždy výrazně vyšší, než úrok z provozního úvěru od banky. Stát není banka, od něj si raději nepůjčujte.

Všelijaké pokusy o přehazování nákladů z jedné firmy na druhou skončí v celkovém součtu nulou. Plus náklady na administrativu.

A přesouvání nákladů a výnosů mezi roky je jen odkládání nevyhnutelného. Realita vás nakonec vždycky dohoní.

Stejně tak na DPH se z principu nedá vydělat. A to dokonce ani v případě, že vaše podnikání umožňuje nakupovat s DPH, daň si uplatnit, a prodávat v režimu osvobození, tedy nic neodvádět. Pozitivní dopad na cashflow je jen iluze, hospodářský efekt nemá. Proto není rozumné hnát se do plátcovství dobrovolně. Ale když už se jednou plátci stanete, je dobré mít vše v pořádku.

Zkrátka a dobře - místo zbytečného přemýšlení o tom, jak ušetřit na daních, vám doporučujeme věnovat svůj čas tomu, aby vaše podnikání bylo efektivní a vynášelo hodně peněz.

A z těch pak můžete, s radostným vědomím, že se podílíte na růstu blahobytu celé země, daně úplně v klidu odvést. Zjistíte, že vám nakonec ve výsledku zbude víc peněz, než kdybyste trávili čas marnými pokusy o "optimalizaci"...


Chcete probrat nějaké konkrétní otázky kolem daní?

Spojte se s námi a stavte se u nás na kus řeči.